Night of Ideas Panel and Performance Schedule

7 pm

10 PM

OPENING
By Michael Lambert, Acting City Librarian 

 

WHY A NIGHT OF IDEAS?
Neal Benezra, SFMOMA director; Emmanuel Lebrun-Damiens, Consul General of France in San Francisco; 
Dr. Mary Wardell Ghirarduzzi, SF Library Commission President;  Holly Kernan, KQED Chief of Content; with Mina Kim, KQED
 

San Francisco Sound Wave

Steve Silver's Beach Blanket Babylon

Bandaloop

Atrium

836M collective live mural

Bay Area Flash Mob

Outside

8 PM

WHAT KIND OF CITY SHOULD SAN FRANCISCO BE IN 2030?

Randy Shaw, San Francisco's Tenderloin Housing Clinic; Gary Kamiya, writer

Atrium

Eddie Madril

Atrium


RESILIENT CITY with KQED

KQED Forum live special edition

Richard Kennedy, James Corner Field Operations; Annalee Newitz, journalist and novelist; Liz Ogbu, Studio O; with Michael Krasny, KQED 

Lower Level (Auditorium)

FICTION CITY with Litquake

Charlie Jane Anders, writer; Meg Elison, writer; with Nilgun Bayraktar, California College of the Arts

Floor 1 (Deaf Services Center)

Solenn Seguillon & James Jaffe
Floor 1

TRANSIT CITY with SPUR

Jeffrey Tumlin, Nelson Nygaard; Gillian Gillette, City and County of San Francisco; Dominique Alba, Paris Urbanism Agency; with Allison Arieff, SPUR and The New York Times

Floor 2 (Children's Center A)

POETIC CITY with City Lights

Josiah Luís Alderete, Tongo Eisen-Martin, Lisa Gray-Garcia, Jack Hirschman, Ava Koohbor, Thea Matthews, Flavia Mora, Robert Andrew Perez, Ash Tré Philips, Julien Poirier, Kim Shuck

Floor 2 (Children's Center B)

TEEN CITY with Youth Speaks & Lycée Français de San Francisco

Young people raise their voices as creators of societal change, with Marc Robert Wong, TeenTechSF Global

Floor 2 (The Mix)

RAWDance 

(from 8PM to  11PM)
In between floors

9 PM

CAN WE EVEN IMAGINE A POSITIVE FUTURE ANYMORE (OR HAS THE FAILURE OF TECH UTOPIA RUINED EVEN OUR IMAGINATIONS)?
Jaron Lanier, technologist, author

 

A NEW PARADIGM FOR TECHNOLOGY

Tristan Harris, Center for Humane Technology

Atrium

Solenn Seguillon & James Jaffe

Awesome Celli
Atrium

BOTTOM-UP CITY with KQED

KQED Forum live special edition
Shari Davis, Participatory Budgeting Project; Noni Session, East Bay Permanent Real Estate Cooperative; Doria Robinson, Urban Tilth; Gordon Douglas, San Jose State University; with Michael Krasny, KQED

Lower Level (Koret Auditorium)

WELCOMING CITY with Civic Center Commons

Julie Flynn, SF Planning Department; Doniece Sandoval, Lava Mae; Lena Miller, Hunters Point Family; Ilana Lipsett, Community Design Strategist; with Amy Cohen, Office of Economic and Workforce Development

Floor 1 (Deaf Services Center)

MODEL CITY with Public Knowledge, SFMOMA

Nicholas de Monchaux, Berkeley Center for New Media; Alison Isenberg, Princeton University; Gary Kamiya, writer; with Deena Chalabi, SFMOMA. Model tour follows

Floor 2 (Children's Center A)

 

EQUITABLE CITY with Institute for the Future

Deborah Cullinan, Yerba Buena Center for the Arts; Hodari Davis, Youth Speaks; John Law, Burning Man; Mike Zuckerman, Freespace; Kat Taylor, Beneficial State Bank; with Marina Gorbis, Institute for the Future

Floor 2 (Children's Center B)

BIONIC CITY with Gehl Studio

Ken Goldberg, UC Berkeley; Alexandre Bayen, UC Berkeley; Allison Arieff, SPUR; Maxime Gariel, Xwing; with John Bela, Gehl Studio
Floor 2 (The Mix)

QUEER CITY with SFPL and Stanford University

Aria Sa'id, activist; Sylvie Tissot, Paris VIII University; Jim Van Buskirk,  James C. Hormel LGBTQIA Center; Jeff Gunderson, SF Art Institute; with Felicia Gotthelf, SFPL

Floor 3 - LGBTQIA Center

SHARING CITY with Friends of SFPL

Open mic! Come and share your voice: what’s your vision for San Francisco and for cities of the future? with Byron Spooner, Friends of SFPL

Floor 3 (African American Center)

MEDIA CITY with KQED

Lydia Chavez, Mission Local; Kevin Fagan, San Francisco Chronicle; Corine Lesnes, Le Monde; with Mina Kim, KQED

Floor 3 (Chinese Center)

Mandala Flow State by Santa Clara University, Asian Art Museum and Creative Compassion Initiative

Floor 2, The Mix

(From 9pm to midnight)

Exploratorium installation

Outdoor Yoga SF
Floor 3

LET'S GIVE "PAST" A CHANCE

Dominique Alba, Paris Urbanism Agency

Atrium

Cyr Wheel

Bandaloop

Solenn Seguillon & James Jaffe 

 

GREEN CITY with National Park Service

Kate Bickert, Golden Gate National Recreation Area; Michele Gee, Golden Gate National Parks Conservancy

Floor 1 (Deaf Services Center)

FILM CITY with SFMOMA

Susan Oxtoby, Berkeley Art Museum/Pacific Film Archive; Steve Polta, San Francisco Cinematheque; Gina Basso, SFMOMA; Rachel Rosen, SFFILM; with Jesse Hawthorne Ficks, 48 Hills

Floor 2 (The Mix)

ARTS CITY with UC Berkeley Arts + Design

Maria Jenson, SOMArts; Dena Beard, The Lab; Susan Mernit, The Crucible; with Shannon Jackson, UC Berkeley

Floor 2 (Children's Center A)

IMAGINED CITY with Institute for the Future and Open Austria

Lane Becker, 18F; Dietmar Offenhuber, Northeastern University; Jake Dunagan, Institute for the Future

Floor 2 (Children's Center B)

WORKING CITY with French Consulate

Aurélie Drouet, Samaschool; Robin Rivaton, Real Estech; Richard A. Walker, UC Berkeley; Zarinah Agnew, The Embassy; with Sam Hartnett, KQED
Floor 3 (Chinese Center)

HERITAGE CITY with GLBT Historical Society

Don Romesburg, Sonoma University; Gayle Rubin, University of Michigan; Amy Sueyoshi, SFSU; Terry Beswick, GLBT Historical Society; Susan Stryker, University of Arizona; with Gerard Koskovich, GLBT Historical Society

Floor 3 (LGBTQIA Center)

SHARING CITY with Friends of SFPL

Open mic! Come and share your voice: what’s your vision for San Francisco and for cities of the future? with Byron Spooner, Friends of SFPL

Floor 3 (African American Center)

Exploratorium

Floor 3

11 pm

THE CHRONICLES OF SAN FRANCISCO: HOW CAN A WHOLE CITY BE REPRESENTED THROUGH ART?

JR, artist 

Atrium

FOOD IN THE CITY

Dominique Crenn, Atelier Crenn, with Rachael Myrow, KQED

Atrium

Fou Fou HA!

Bandaloop

Atrium

EXPERIENCE CITY with The Inaccuracies of Reality aka Nobody's Poodle

Tess Aquarium, Mark Krawczuk, John Law, Dominic Santiago, Richie Rhombus, with Frog, Big Wheel enthusiast

Floor 1 (Deaf Services Center)

Solenn Seguillon & James Jaffe

Floor 1

AFROCITY with Omi Arts Project Space at Ashara Ekundayo Gallery

Reverend Marvin K White, public theologian; Ra Malika Imhotep, writer; Tanea Lunsford Lynx, writer; with Ashara Ekundayo, Ashara Ekundayo Gallery

Floor 2 (Children's Center A)

SCREEN CITY with Ubisoft

Ronald Kaulbach, Ubisoft; Deborah Papiernik, Ubisoft; Noah Cowan, SFFILM; Mark Cordell Holmes, Electronic Arts; with Chloe Veltman, KQED

Outdoor Yoga SF

Floor 2 (Children's Center)

MIDNIGHT-2 AM

FLEXIBLE CITY with Burning Man Project

$teven Raspa, Burning Man Project; Mike Zuckerman, [freespace] & Rise; with April Dembosky, KQED

NIGHTLIFE CITY with MUTEK.SF

Miroslav Wiesner, MUTEK.SF; Paramour (Bleie & Roche)

 

CLOSING DJ SET by Josette Melchor, Gray Area

Outdoor Yoga SF

Fou Fou HA!

+ Instagram contest winner announcement!

+ ALL NIGHT LONG:

Food and drinks available for purchase

Check out the Reader's Bookstore!

Enjoy the Jewett Gallery!

Take a short story home with Short Edition!

Sign up for a library card!

Thanks to all the curating partners for making Night of Ideas possible

and Burning Man Project and 836M for co-curating the performances

Program subject to change

1PM